הצג הסתר
אודותינו
דלג על אודותינו

3.ראיון אישי עם דינה דגן "גם אם אפסיד הכול , אדע שהלכתי אחרי חלום חיי" -לחץ כאן

 

"גם אם אפסיד הכול , אדע שהלכתי אחרי חלום חיי"

 

דינה דגן, בעלץ פאב ביאנקיני בירושלים, סגרה אותו אחרי שסיכלה בו פיגוע חבלני. יזמית הנפשה, שכרה שטח בחוף בים המלח, השקיעה 200 אלף דולר, והפכה אותו לאתר תיירות.

  

כאשר חתמה דינה דגן, ירושלמית לשעבר, על הסכם שכירות של שטח אדמה בן 20 דונם בצפון ים המלח, כדי להקים בו חוף רחצה מסודר,ניסו חבריה להניא אותה מהתוכנית, מנו את החסרונותועד כמה מסוכן המהלך שהיא נוטלת על עצמה. ראשית, הבעלים המשותפים של השטח (היישובים הסמוכים נעמה וורד יריחו) ניסו בעצמם להקים שם חוף מסודר ונכשלו. שנית, הימים היו תקופת האינתיפאדה, שבה תיירות הפנים בפרט בבקעה דעכה. ושלישית, בעלי הבית היו מוכנים להיתחייב על שנת השכרה אחת, ודגן כבר החלה להשקיעה מאות אלפי שקלים במדשאות, נטיעת עצים, הקמת מסעדה אתנית וצימרים מרוהטים ומאובזרים במלואם, שפונים לים המלח. והכול מהונה האישי. לחוף שהקימה העניקה דגן את השם ביאנקיני, כשם פאב ירושלמי, שהיה בבעלותה ונסגר לאחר נסיון פיגוע. לפאב נכנס ערבי צעיר, שפקד את המקום בקביעות, שהחזיק בידו שקית נילון. דגן, בתחושת בטן, הרגישה משהו לא בסדר איתו. בתושייה רבה היא סילקה את השקית מהפאב, הזעיקה שוטרים, שגילו בתוכה פצצה, וסיכלה פיגוע דמים. "אחרי האירוע, הרגשתי שקש לי להישאר בירושלים. שהעיר שבה גדלתי נעשתה לי טעונה, צפופה וסואנת. חיפשתי מקום שקט. מכרתי את הנכסים שלי, והגעתי לכאן". למרות הסיכונים העצומים, דגן אומרת שאת העיסקה לשכירות החוף, היא סיימה בעשר דקות, בלי לחשוש יותר מדי ובלי להתמקד בתרחישים פסימיים. "כאשר יש לך חלום יזמי, ואתה עסוק כל דקה מזמנך בהגשמה שלו – אין לך זמן להתעסק בדהגות, או להעלות המוח חזיונות מפחידים על קריסה פוטנצילית של ההשקעה. כבר מההתחלה נטעתי 700 עצים, שחלקם החלו כשתילים. עברתי לגור באחד הצימרים שבניתי, והייתי עסוקה 24 שעות במחשבות של איך מטפחים את המקום הזה וגם מפרסמים אותו".

 

 

 *לא חששת שכל ההשקעה הזו תרד לטמיון אם בעלי הבית יבחרו שלא לחדש את החוזה איתך,או למכור את השטח?

   

 למרות הכול, לא דאגתי. בעברי עסקתי, בין השאר, בתיווך נדל"ן (דגן היתה מבעלי 'תיווך מבט' בירושלים). מהתחום הזה למדתי, שעסקאות בנכסים שיש להם שניים שלושה יורשים נתקעות לעיתים בגלל סכסוכים או אינטרסים מנוגדים. לשטח הזה היו עשרות בעלים: כל חברי היישובים הסמוכים, ורד יריחו ונעמה. אגב, דווקא הם היו מהוססים יותר בהתחלה בנוגע חעסקה, אבל אמרתי להם: מה אכפת לכם? השטח ממילא עומד ריק. בזמן שאתם רבים, השכירו לי אותו, ולפחות תרוויחו דמי שכירות על שטח מת". כך נחתמה העסקה.

 

 

 *איך קיבלו אותך המקומיים, הקיבוצניקים והמושבניקים באזור?

"בהתחלה הייתה קצת חשדנות כלפי. כמי שניהלה פאב בירושלים נתפסתי בעיניהם כנטע זר. הם כנראה חשבו לעצמם 'מי העירונית הזו שבאה לעקוף אותנו במגרש הביתי שלנו? שהיא תלמד אותנו איך עושים עסקים?' אבל עם הזמן, הם ראו שאני עסוקה כל הזמן בעשייה ומרימה שם חוף רחצה מושקע ומסעדה מרוקנית, שמושכת לאזור תיירים מכל הארץ, כך שגם הם נהנים מהעשייה שלי בעקיפין. היום, המקומיים אוהבים אותי ומפרגנים לי. אני ביחסי ידידות גם עם בעלי שני החופים הסמוכים".

 

 

 *החוף שלך 'ביאנקיני' ממוקם בין שני החופים האלו. לא חששת מצפיפות, מתחרות הדוקה?

 

 "לא. יש מקום ופרנסה לכולם. בנוסף, את החוף שלי בידלתי באמצעות שירותי לינה על החוף. היום בצפון ים המלח, החוף שלי הוא היחיד שפתוח 24 שעות ביממה ושמציע מגורים מסודרים ואתר מחנאות על החוף. בנוסף, האתר שלנו פתוח גם לאירועים כמו חתונות ושמחות אחרות". *מתי הרגשת שהיוזמה שלך "תופסת", שאת על הסוס? "השנתיים הראשונות היו קשות. השקעתי בלי סוף במקום, והציבור לא ידע עלינו. החוף היה חדש ולא מוכר. רק אחרי שנתיים מיום ההקמה התחלתי להרגיש את טפטוף הלקוחות שהחל להגיע לכאן. השנה היתה קשה במיחד, כי התחילו דיבורים על השכרת השטח ליזמים אחרים, שלטשו עיניים למקום. בסופו של דבר, זכיתי במכרז ועכשיו השטח מושכר לי לשש שנים".

 

 

 

 *ומה יהיה כשהן יחלפו?

 

"כשנגיע לגשר, נעבור אותו. אני מאמינה, שאם המקום ישגשג כמו היום, ועל-פי העתיד שאני מתכננת לו, לבעלי הבית יהי אינטרס להשכיר אותו ליזם עם קבלות של עשייה. ואם יקרה התרחיש הגרוע, שבו ההשקעה העצומה שלי תרד לטמיון –לפחות אדע שהלכתי אחרי החלום שלי ושעשיתי משהו שאני אוהבת. אנחנו לא לוקחים איתנו כלום אחרי 120 שנה".

 

 

 

 

 

 

*איך את רואה את המקום בעוד חמש שנים מהיום?

   

 דגן (בעיניים נוצצות): "התוכנית שלי היא להקים כאן מלון, אולם-שמחות גדול ויש לי חלום להקים כאן גם קניון אזורי גדול. תביטו מסביב. יש כאן עוד המון שטח. המוח שלי לא מפסיק לחשוב בכיוונים האלו". *בשאיפה לאירוח מקיף ביאנקיני בסיאסטה הוא אתר נופש וספא בצפון ים המלח הכולל צימרים מאובזרים, ספא בעיצוב מרוקני עם חדרי טיפולים מסעדה מרוקנית המגישה אוכל מרוקני מעולה שמבשלת דינה בעצה. המסעדה ערוכה לאירועים חגיגיים וחפלות כולל רקדנית בטן, חושות ללינה על החוף סגנון סיני. דגן דאגה להקיף את המקום במדשאות, עצים וכן מרפסת-פטיו למנוחה. הירידה אל ים המלח מסודרת במדרגות. בנוסף ללינה במתחם מציעה דגן גן אירועים לעריכת חתונות, בר-מצווה,חינות, מופעים ערבי שירהואירןעים פרטיים. דגן יזמית בלתי נלאית, לקחה על עצמה עוד משימה מפותחת השבוע מסעדה חדשה אוריינט, בקיבוץ אלמוג הסמוך. במסעדה המעוצבת כארמון מרוקני,יוגש האוכל כמזנון פתוח.

 

 

   

 (איילה זמרוני וענת כהן)

 

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. סימה צייגר (28/08/2011 16:04:36)
צימרים בים המלח, נופש בים המלח

הזמנת חדרים

חוות דעת
דירוג אורחים: 3.9
"בעיהבnיחmuhi"

קופונים

    עבור לתוכן העמוד